Chovatelská Stanice Pyrenejských Horských Psů

Novinky a události

21. ledna 2020 - Vrh C

Breese porodila 10 krásných štěňátek. Máme 4 pejsky a 6 fenek. Možná rezervace 2 pejsků :-)

5. ledna 2020 - Pirineus

Piri brzy dovrší první rok života. Roste z něj velmi silná osobnost a stále si zachovává svůj nadhled a ledový klid.

PirineusPirineusPirineusPirineus

23. listopadu 2019 - Krytí

Ve dnech 22.11. a 23.11.2019 proběhlo úspěšně krytí. Více informací v sekci Štěňátka.

KrytíKrytíKrytíKrytí

26. října 2019 - Klubová výstava

Na klubové výstavě v Kadlcově mlýně se předvedla Bélle, Breese, Piri a Amon. Všichni dostali známku výborný a krásné posudky. Breese výborná 4, splnila podmínky pro zisk titulu Klubový junior šampion. Pirineus Velmi nadějný 1, BIS PUPPY, Bélle získala navíc i titul CAC, BOS. Amon Výborný 2, r.CAC. V čím dál silnější a kvalitnější konkurenci krásné výsledky. Posuzoval všem dobře známý Alain Pécoult (Francie).

Klubová výstavaKlubová výstavaKlubová výstavaKlubová výstava

10. října 2019 - Uchovnění

Bélle a Breese splnily podmínky pro uchovnění. V roce 2020 plánujeme vrh/vrhy. Více informací v sekci Štěňátka.

UchovněníUchovnění

13. července 2019 - Prezentace pasteveckých psů

Byli jsem požádáni o představení pasteveckých plemen na dětském letním táboře. Snažili jsme se předat alespoň základní informace o funkci těchto psů, proč vypadají jak vypadají, jaké mají společné povahové rysy, jak se k nim chovat a nechovat. Na jaké principu probíhá ochrana stáda, jak a v čem se zásadně liší od plemen ovčáckých atd. Hodinu a půl byly holky naplno k dispozici k intenzivnímu mazlení, Piri to po půlhodince vzdal a zbytek prospal hlubokým a klidným spánkem :-)

Prezentace pasteveckých psůPrezentace pasteveckých psů

25. června 2019 - Nový obyvatel

Splnili jsme si sen a odhodlali se k velkému kroku-výsledkem je jalovice plemene jersey Doubravka :-) Spolu s ní přibyl na náš statek dvojnásobek práce a další, téměř hektarová pastvina v kopci u lesa. Jediný ze psí smečky, kdo neměl s tak velikým zvířetem od první chvíle nejmenší "problém" byl teprve čtyřměsíční Piri. Z jeho chování ve směru ke všem druhům zvířat vyzařuje naprostá jistota, vyrovnanost, komunikativnost a samozřejmost. Kravku přišel pozdravit a během minuty před ní ležel na zádech, žadonící tlapkou ve vzduchu o kontakt. Ostatním psům pár dní trvalo, než nabyly jistotu, že je to jen další hodně velká ovce do stáda. Piriho máme teprve dva měsíce,ale jsem nesmírně ráda za jeho příchod. Je jiný a ve vztahu ke zvířatům a v práci u stáda drží a podporuje svým chováním on mnohem starší holky. Vytvořili spolu pevně semknuté trio.

Nový obyvatel Nový obyvatel Nový obyvatel Nový obyvatel

9. května 2019 - Klubová výstava

Na klubové výstavě v Počátkách vyhrály obě holky svoji třídu. Breese V1, CAJC, Klubový vítěz mladých a nakonec při běhu o BOB porazila sestru a získala i titul BOS. Bélle V1, CAC, Klubový vítěz. Pro mne neuvěřitelné výsledky vzhledem k velké a kvalitní konkurenci a rozhodčímu, který je považován za jednoho z nejpřísnějších vůbec. Do poslední chvíle jsem navíc netušila jestli nastoupí Breese. Vzhledem k nataženému svalu nebo šlaše byla týden před výstavou v klidovém režimu a nepravidelně kulhala. Bélle splnila podmínky pro zisk titulu Klubový junior šampion. Přihlášeno bylo celkem 85 jedinců z deseti zemí.

Klubová výstavaKlubová výstavaKlubová výstavaKlubová výstava

9. května 2019 - Nový člen smečky

Jen pár hodin po klubové výstavě nastal několik let plánovaný a připravovaný okamžik: odjezd směr Francie s cílem dovozu pejska z chovatelské stanice du Hogan des Vents.

Nový člen smečkyNový člen smečkyNový člen smečkyNový člen smečkyNový člen smečkyNový člen smečkyNový člen smečky

27. února 2019 - Konečně jaro

Dočkali jsme se a konečně k nám dorazilo jaro. Zima byla pro nás letos dlouhá a plná ne zcela příjemných zážitků..ale co nic nestojí, za nic nestojí. Také jsme byli nuceni vyřadit z našeho stádečka pár zvířat, která byla bez příčiny agresivní vůči psům. Holky jsme ke konci březosti ovcí z louky stáhli, přece jen napoprvé je to pro psy emočně vypjatá situace a nechtěli jsme riskovat, že budou bez dozoru u porodu (v noci). První mládě ale přijaly jako správné pyrenejky s obrovským nadšením, které bylo ovšem třeba krotit. Především jim vysvětlit, že je třeba od matky udržovat odstup a dát jí klid. To bylo trošku náročné, tak rádi by si jehně přivlastnily. Mrňat už je několik, matky se uklidnily a tak holky mohou nerušeně oblizovat, hlídat a očmuchávat.

Konečně jaroKonečně jaroKonečně jaroKonečně jaroKonečně jaro

9. února 2019 - Užíváme krásnou zimu...

Užíváme krásnou zimu...Užíváme krásnou zimu...Užíváme krásnou zimu...Užíváme krásnou zimu...

6. ledna 2019 - Knihy

Po dlouhé době konečně dorazily dlouho očekávané knihy. Tyto "Bible" všech majitelů a chovatelů pracovních pasteveckých psů nám, pevně doufám, vydají odpovědi na mnoho otázek, které zatím zůstávají nezodpovězeny.

Knihy

23. října 2018 - Klubová výstava

Na klubové výstavě, posuzoval Christian Rei, chovatel pyrenejských horských psů z Francie, se předvedla Exi, Breese a Bélle, z odchovů Baou, Amon a Arandalle. Exa, Amon a Breese obdrželi známku výborná, Bélle navíc s tituly CAJC, BOJ a BOS. Baou a Arandalle dostali známku velmi dobrá. V závěrečných soutěžích získala CHS Apaltasunez první místo a Amon si převzal pohár za klubového junior šampiona - ještě jednou moc děkuji všem zúčastněným za výdrž :-)

Klubová výstavaKlubová výstavaKlubová výstavaKlubová výstavaKlubová výstava

5. října 2018 -

Holkám je devět měsíců. Na pastvině už jsou v podstatě nonstop. Máme za sebou první náročnější období - říje, kdy bylo třeba jejich chování trošku korigovat (udržovat respekt a odstup od zvířat, především samců). Navykání na své chráněnce proběhlo bez nejmenších problémů, a to se mezi trvalé obyvatele pastviny přidal i náš dvorní králík Šimon. Breese je od první chvíle perfektní, Bélle potřebuje ještě dost času na to, aby vyrostla ze štěněcího "prdlecího" období a začala brát věci vážně. Naštěstí má kolem sebe dost objektů, kde svoji veselou a neustále poňoukající náladu může vybít. Také ji je třeba stále vysvětlovat, že potravu si může před zvířaty hájit v misce, ne několik metrů okolo ní. I když jsou to jen takové bububu akce, nesmí si je zakódovat jako správné. Letní bouře zvládaly holky také bez problémů (důsledně jsme stahovali z jejich dosahu Amose s Exou, kteří už mají naučené nesprávné chování). Během léta jsme měli několik návštěv a nakontaktovali se na další lidi, kteří by rádi vrátili pastevecká plemena tam, kde vznikla - ke stádu. Získali jsme spousty dalších zkušeností a poznatků, z nichž vyplývá jedno - není to snadné, obzvlášť na začátku a zde, kde tradice užívání pasteveckých psů byla na dlouho přerušena spolu s vymýcením velkých šelem. Za sebe ale říkám - je to krásné. A co nic nestojí, za nic nestojí. Mimochodem - přestože ze dvou psů jsou 4, z toho dvě štěňata, nevíme co jsou to rozhrabané trávníky (tendence samozřejmě jsou, ale stačilo odmala důsledně netolerovat jakékoliv hrabání), rozkousané boty, vytí, nadměrné štěkání a další jiné problémové chování. Přestože psy už v podstatě neučím žádné povely, jsou ovladatelní a bezproblémoví i na společných psích procházkách, kterých se rádi účastníme.

Obě holky vyrostly bez sebemenších potíží (i když i to, tedy průběh růstu, je do jisté míry ovlivněno geneticky a pohlavím) na syrové stravě typu "co dům dal" (u Breese s výpadkem čtyř měsíců, kdy byla v novém domově), doplněné spoustou neomezeného pohybu. Strava, dokud rostly intenzivně, sestávala především z masitých jehněčích a kůzlečích kostí, kozího mléka, mletého kuřecího, vajec, otrub, vloček a tvrdého pečiva. Krmení probíhá na pastvině (mimo stádo), zatím dvakrát denně s hlavní dávkou večer. Nejsem si ale jistá, jestli toto nepřehodnotím, vzhledem k tomu, že se soumrakem a v noci jsou holky nejaktivnější, zatímco dopoledne většinou odpočívají.

15. července 2018 - Vrh B 6 měsíců

Zleva doprava - Brave, Berénice, Bass, Basco, Bélle, Breese, Brie, Baou

Vrh B 6 měsícůVrh B 6 měsícůVrh B 6 měsícůVrh B 6 měsícůVrh B 6 měsícůVrh B 6 měsícůVrh B 6 měsícůVrh B 6 měsíců

14. července 2018 - Breese

Hrou osudu se k nám navrátila fenka Breese. Její majitelka bohužel vážně onemocněla. Holky bez sebe nedají ani ránu a celá smečka zase o něco ožila. Breese už s námi zůstane.

BreeseBreeseBreeseBreese

18. dubna 2018 - Klubová výstava 2018

Klubové výstavy, kterou posuzoval specialista pan Richard Capel z Francie, se zúčastnili 4 sourozenci z vrhu A. Všichni dostali známku výborný a skvělý posudek. Amon získal titul r.CAC (8 psů ve třídě), v nabité třídě fen (10 fen ve třídě) se nejlépe umístila Arabella - Výborná 4, Aurora v těsném závěsu za ní, ve výběru šesti nejkvalitnějších ze třídy. Amon navíc splnil podmínky pro udělení titulu Klubový junior šampion. Děkuji všem majitelům za účast! :-)

Klubová výstava 2018Klubová výstava 2018Klubová výstava 2018Klubová výstava 2018Klubová výstava 2018Klubová výstava 2018

8. března 2018 - Nové domovy

Všechna štěňátka jsou ve svých nových domovech. Zůstává s námi fenka Bélle :-)

7. března 2018 - Nové domovy

Basco, Bass, Baou, Brave a Berénice odjeli do svých nových domovů. Fenky Breese a Brie s námi budou ještě týden. Holky se učí chodit na vodítku a intenzivně se seznamují s hospodářskými zvířaty.

Nové domovyNové domovyNové domovyNové domovy

22. února 2018 - Vakcinace, čipování

Štěňátka absolvovala první jízdu autem, vakcinaci a čipování, třetí odčervení. Seznamují se s prostředím bytu a užívají si společných her s dětmi.

Vakcinace, čipováníVakcinace, čipováníVakcinace, čipování

19. února 2018 - 6 týdnů

Štěňátka dovršila 6 týdnů života. Dny i noci tráví venku, když prší, zaběhnou si pod střechu. Dvůr už je jim malý a pohybují se i po zahradě. Postupně je bereme na louku, kde se jim moc zamlouvá dění, pachy a spousta dalších tvorů ke zkoumání. Zvládají větší kosti (kuřecí hřbety, skelety) a užívají si téměř každodenních návštěv. V týdnu je čeká první jízda autem, očkování a čipování.

6 týdnů6 týdnů6 týdnů6 týdnů

5. února 2018 - 1 měsíc

Šťeňátka oslavila měsíc života. Dny tráví venku, seznamují se s okolím a ostatními zvířecími obyvateli a užívají si četných návštěv. Po prvních příkrmech ve formě libové svaloviny z našich zdrojů (kůzlečí, kuřecí, králičí) a kozího mléka, postupně přecházíme na mleté hovězí s přílohami a zeleninou, neprané dršťky atd. V týdnu je čeká druhé odčervení.

1 měsíc 1 měsíc 1 měsíc

29. ledna 2018 - 22 dní života

Štěňátkům už je 22 dní. Mají za sebou první odčervení, začínají se učit pít z misky (kozí mléko), v týdnu je čekají první masité příkrmy, větší návštěvy a objevování venkovního světa. Byla doplněna fotogalerie.

22 dní života22 dní života

16. ledna 2018 - 9 dní života

Štěňátka rostou doslova před očima, pomalu se chystají otevřít oči a začínají o sobě dávat hlasitě vědět. Týden po jejich narození přišla na svět dvojčata od naší Evelíny.

9 dní života9 dní života9 dní života

7. ledna 2018 - Vrh B

Dne 7.1.2018 porodila Exí 8 silných štěňátek (10 celkem, 2 fenky mrtvě). Máme 5 fenek a 3 pejsky. Poslední (bohužel už mrtvé) štěně jsme se po náročném a vyčerpávajícím porodu rozhodli přivést na svět raději pomocí císařského řezu. Všechna štěňátka jsou rezervovaná.

Vrh BVrh BVrh B

27. prosince 2017 - Poslední dny do porodu

Poslední dny do poroduPoslední dny do poroduPoslední dny do porodu

30. listopadu 2017 - Březost potvrzena

Březost sonograficky potvrzena:-) Narození štěňátek očekáváme v termínu od 3.1.2018 do 7.1.2018. Přijímáme rezervace na štěňátka - již pouze na pejsky.

30. listopadu 2017 - Nové fotografie

Přidány nové fotografie do galerií.

Nové fotografieNové fotografie

6. listopadu 2017 - Krytí

Dne 5.11.2017 a 7.11.2017 proběhlo úspěšně krytí naší Hextry. Více informací v sekci Štěňátka.

KrytíKrytíKrytí

15. října 2017 - Klubová výstava KPP

Na klubové výstavě posuzované specialistou na plemeno (Joao Vasco Pocas, Portugalsko) se předvedla Exa, Amos a z vrhu A Arandalle a Amon. Všichni dostali známku výborný a pěkné posudky - nedostatky potvrzeny, klady také:-) Amos s Exou splnili podmínky pro přiznání titulu Klubový šampion, Arandalle pro Klubovou junior šampionku. Amon navíc s titulem CAC, Amos r.CAC. Byl to opět krásný den se spoustou nádherných pyrenejských horských psů.

Klubová výstava KPPKlubová výstava KPP

21. června 2017 - První rok

V sobotu 17.6.2017 oslavila štěňata z vrhu A první narozeniny. Mám radost, že se všechna dostala ke skvělým majitelům :-)

První rok

20. dubna 2017 - Klubová výstava KPP

Exi získala ocenění V1, CAC, Klubový vítěz, BOS. Naše odchovy, kterým tímto velmi děkuji za účast: Arandalle Apaltasunez - VJ, CAJC, Klubový vítěz mladých, Aurora Apaltasunez - výborná 3, Amon Apaltasunez - výborný 3, Apollon Apaltasunez - dobrý. Amosova dcera Adélka u Horní obory - velmi nadějná 1, BIS BABY. Posuzoval Rafael Escar Tabuena, specialista na PHP ze Španělska.

Klubová výstava KPPKlubová výstava KPPKlubová výstava KPPKlubová výstava KPPKlubová výstava KPP

8. listopadu 2016 - Narodila se štěňátka

Dne 8.11.2016 se narodila štěňátka ze spojení Amose a Amandy Údolí Jiráska.

Narodila se štěňátkaNarodila se štěňátkaNarodila se štěňátka

19. srpna 2016 - Fenka Abba v novém domově

Dnes odjela do nového domova fenka Abba. Spolu s volnou Arabellou jsou navyklé na obojek, zvykají si na vodítko a vyráželi jsme na první procházky. Cestu autem na veterinu si především Arabella velmi užívala, kdyby mohla, vystrčí hlavu z okýnka a nechá se ovívat větrem ještě více. Exi přestala kojit až koncem devátého týdne života štěňat, díky čemuž Abba dohnala váhu a z nejmenšího štěněte z vrhu se téměř srovnala s největší Arabellou.

13. srpna 2016 - Štěňátka se rozjela do nových domovů

Štěňátka se rozjela do nových domovů. Týden s námi ještě zůstává fenka Abba a prozatím volná fenka Arabella. V týdnu nás čeká čtvrté odčervení, přeočkování a první procházky městem.

5. srpna 2016 - Poslední společný týden

čeká nás poslední společný týden než se štěňda rozjedou do nových domovů... Jsou to malí, veselí a všudypřítomní pomocníci a už nyní nám je po nich smutno. Máma Exi stále kojí, táta Amos učí jak správně běhat podél plotu a vyštěkávat kolemjdoucí :-)

Poslední společný týdenPoslední společný týdenPoslední společný týdenPoslední společný týden

17. června 2016 - Máme štěňátka

Dne 17.6.2016 Exí porodila 11 štěňátek - 6 fenek a 5 pejsků. Všechna jsou znaková a mají se čile k světu. Exí vše zvládla bez sebemenších potíží a jako správná matka se vzorně stará.

Máme štěňátka

17. dubna 2016 - OČEKÁVÁME NAROZENÍ ŠTĚŇÁTEK - BŘEZOST SONOGRAFICKY POTVRZENA

Ze spojení našeho Amose a Exí. Krytí proběhlo 17.4. - 19.4.2016, předpokládaný datum narození je 15.6.2016.

OČEKÁVÁME NAROZENÍ ŠTĚŇÁTEK - BŘEZOST SONOGRAFICKY POTVRZENA