Chovatelská Stanice Pyrenejských Horských Psů

Novinky a události

28. srpna 2020 - Vrh D

Březost sonograficky potvrzena. Narození štěňátek očekáváme okolo 4.10.2020 :-)

4. srpna 2020 - Krytí

Dne 4.8.2020 proběhlo plánované krytí naší Bélle psem Coudy Babylon Bohemia. Jestli bylo krytí úspěšné se dozvíme cca za měsíc.

Krytí Krytí Krytí Krytí

22. července 2020 - Cindarella

Fenka Cindarella se úspěšně ujímá své pozice a rozhodně v zemi původu nedělá ostudu. Je velmi mladá, prozatím ale vše zvládá na jedničku.

CindarellaCindarella

21. července 2020 - Rumunský ovčák - Bukovina

Smečka v naší chovatelské stanici se rozrostla o fenku rumunského ovčáka. Přesto, že název plemene obsahuje slovo ovčák, jedná se také o pastevecké plemeno. K jeho pořízení nás vedlo vícero důvodů. Jedním z nich byla touha poznat více druhů pasteveckých plemen, jejich odlišnosti v povaze a ve vztahu k funkci. Doufáme, že nám toto sledování napomůže k ucelenějšímu a lepšímu náhledu na povahu pyrenejců, která je dosti specifická.

Rumunský ovčák - BukovinaRumunský ovčák - Bukovina

23. května 2020 - Nové domovy

Všechna štěňátka z vrhu C jsou ve svých nových domovech. Díky situaci okolo nákazy Covid-19 s námi zůstali někteří výrazně déle, než za normálních okolností, jeden pejsek se k nám po domluvě s majiteli dokonce vrátil a odešel do domova vhodnějšího. Za tyto ještě nedávno nepříjemné situace jsem zpětně velmi ráda. Dostala jsem díky nim možnost v praxi vidět další úryvky z teorií kapitol o vývinu štěňat.

Nové domovy

29. března 2020 - Štěňátka 10 týdnů

Štěňátka 10 týdnůŠtěňátka 10 týdnůŠtěňátka 10 týdnůŠtěňátka 10 týdnů

10. března 2020 - Štěňátka 7 týdnů

Štěňátka dosáhla padesátého dne života a jsou připravena pomalu odcházet do nových domovů. Jsou zkontrolována veterinárním lékařem, naočkována a načipována. Jsou už doslova všude, objevují vnitřní prostory, další části zahrady a vzdálenější kouty pastviny. Pravidelnou součástí dne jsou v tyto poslední týdny návštěvy, díky kterým mají dostatek stále nových a nových podnětů, po kterých už začínají toužit. Mají veliký apetit a přesto, co všechno denně spořádají je matka Breese navíc stále kojí.

Štěňátka 7 týdnůŠtěňátka 7 týdnůŠtěňátka 7 týdnůŠtěňátka 7 týdnů

26. února 2020 - Štěňátka 5 týdnů

Štěňátka 5 týdnůŠtěňátka 5 týdnůŠtěňátka 5 týdnůŠtěňátka 5 týdnů

19. února 2020 - Štěňátka 4 týdny

Štěňátka dovršila měsíc života. Začínají objevovat širší svět, i když si zatím troufají jen o několik metrů dál ze své ubikace v ovčíně. Umí pít z misky a dokrmují se mletým jehněčím masem. Jsou podruhé odčervená. Do péče o mrňata se aktivně zapojují i ostatní psi. Především Piri byl z jejich přítomnosti tak zaskočený, že je první den dokázal dlouhou dobu nehnutě pozorovat.

Štěňátka 4 týdnyŠtěňátka 4 týdny

7. února 2020 - Štěňátka 3 týdny

Štěňátkům pomalu táhne na třetí týden života. Rostou jako z vody, jsou poprvé odčervená a během víkendu se přesunou do venkovní ubikace. Máma Breese zvládá svoji úlohu s přehledem a těžkým klidem. Mléka má ke všestranné spokojenosti dostatek, a tak po nakrmení odchází pravidelně ven zapojit se do strážícího a lítacího procesu s ostatními psy. Byla přidána nová galerie vrhu C.

21. ledna 2020 - Vrh C

Breese porodila 10 krásných štěňátek. Máme 4 pejsky a 6 fenek. V současné době žádná štěňátka nenabízíme.

Vrh CVrh C

5. ledna 2020 - Pirineus

Piri brzy dovrší první rok života. Roste z něj velmi silná osobnost a stále si zachovává svůj nadhled a ledový klid.

PirineusPirineusPirineusPirineus

23. listopadu 2019 - Krytí

Ve dnech 22.11. a 23.11.2019 proběhlo úspěšně krytí. Více informací v sekci Štěňátka.

KrytíKrytíKrytíKrytí

26. října 2019 - Klubová výstava

Na klubové výstavě v Kadlcově mlýně se předvedla Bélle, Breese, Piri a Amon. Všichni dostali známku výborný a krásné posudky. Breese výborná 4, splnila podmínky pro zisk titulu Klubový junior šampion. Pirineus Velmi nadějný 1, BIS PUPPY, Bélle získala navíc i titul CAC, BOS. Amon Výborný 2, r.CAC. V čím dál silnější a kvalitnější konkurenci krásné výsledky. Posuzoval všem dobře známý Alain Pécoult (Francie).

Klubová výstavaKlubová výstavaKlubová výstavaKlubová výstava

10. října 2019 - Uchovnění

Bélle a Breese splnily podmínky pro uchovnění. V roce 2020 plánujeme vrh/vrhy. Více informací v sekci Štěňátka.

UchovněníUchovnění

13. července 2019 - Prezentace pasteveckých psů

Byli jsem požádáni o představení pasteveckých plemen na dětském letním táboře. Snažili jsme se předat alespoň základní informace o funkci těchto psů, proč vypadají jak vypadají, jaké mají společné povahové rysy, jak se k nim chovat a nechovat. Na jaké principu probíhá ochrana stáda, jak a v čem se zásadně liší od plemen ovčáckých atd. Hodinu a půl byly holky naplno k dispozici k intenzivnímu mazlení, Piri to po půlhodince vzdal a zbytek prospal hlubokým a klidným spánkem :-)

Prezentace pasteveckých psůPrezentace pasteveckých psů

25. června 2019 - Nový obyvatel

Splnili jsme si sen a odhodlali se k velkému kroku-výsledkem je jalovice plemene jersey Doubravka :-) Spolu s ní přibyl na náš statek dvojnásobek práce a další, téměř hektarová pastvina v kopci u lesa. Jediný ze psí smečky, kdo neměl s tak velikým zvířetem od první chvíle nejmenší "problém" byl teprve čtyřměsíční Piri. Z jeho chování ve směru ke všem druhům zvířat vyzařuje naprostá jistota, vyrovnanost, komunikativnost a samozřejmost. Kravku přišel pozdravit a během minuty před ní ležel na zádech, žadonící tlapkou ve vzduchu o kontakt. Ostatním psům pár dní trvalo, než nabyly jistotu, že je to jen další hodně velká ovce do stáda. Piriho máme teprve dva měsíce,ale jsem nesmírně ráda za jeho příchod. Je jiný a ve vztahu ke zvířatům a v práci u stáda drží a podporuje svým chováním on mnohem starší holky. Vytvořili spolu pevně semknuté trio.

Nový obyvatel Nový obyvatel Nový obyvatel Nový obyvatel

9. května 2019 - Klubová výstava

Na klubové výstavě v Počátkách vyhrály obě holky svoji třídu. Breese V1, CAJC, Klubový vítěz mladých a nakonec při běhu o BOB porazila sestru a získala i titul BOS. Bélle V1, CAC, Klubový vítěz. Pro mne neuvěřitelné výsledky vzhledem k velké a kvalitní konkurenci a rozhodčímu, který je považován za jednoho z nejpřísnějších vůbec. Do poslední chvíle jsem navíc netušila jestli nastoupí Breese. Vzhledem k nataženému svalu nebo šlaše byla týden před výstavou v klidovém režimu a nepravidelně kulhala. Bélle splnila podmínky pro zisk titulu Klubový junior šampion. Přihlášeno bylo celkem 85 jedinců z deseti zemí.

Klubová výstavaKlubová výstavaKlubová výstavaKlubová výstava

9. května 2019 - Nový člen smečky

Jen pár hodin po klubové výstavě nastal několik let plánovaný a připravovaný okamžik: odjezd směr Francie s cílem dovozu pejska z chovatelské stanice du Hogan des Vents.

Nový člen smečkyNový člen smečkyNový člen smečkyNový člen smečkyNový člen smečkyNový člen smečkyNový člen smečky

27. února 2019 - Konečně jaro

Dočkali jsme se a konečně k nám dorazilo jaro. Zima byla pro nás letos dlouhá a plná ne zcela příjemných zážitků..ale co nic nestojí, za nic nestojí. Také jsme byli nuceni vyřadit z našeho stádečka pár zvířat, která byla bez příčiny agresivní vůči psům. Holky jsme ke konci březosti ovcí z louky stáhli, přece jen napoprvé je to pro psy emočně vypjatá situace a nechtěli jsme riskovat, že budou bez dozoru u porodu (v noci). První mládě ale přijaly jako správné pyrenejky s obrovským nadšením, které bylo ovšem třeba krotit. Především jim vysvětlit, že je třeba od matky udržovat odstup a dát jí klid. To bylo trošku náročné, tak rádi by si jehně přivlastnily. Mrňat už je několik, matky se uklidnily a tak holky mohou nerušeně oblizovat, hlídat a očmuchávat.

Konečně jaroKonečně jaroKonečně jaroKonečně jaroKonečně jaro

9. února 2019 - Užíváme krásnou zimu...

Užíváme krásnou zimu...Užíváme krásnou zimu...Užíváme krásnou zimu...Užíváme krásnou zimu...

6. ledna 2019 - Knihy

Po dlouhé době konečně dorazily dlouho očekávané knihy. Tyto "Bible" všech majitelů a chovatelů pracovních pasteveckých psů nám, pevně doufám, vydají odpovědi na mnoho otázek, které zatím zůstávají nezodpovězeny.

Knihy

23. října 2018 - Klubová výstava

Na klubové výstavě, posuzoval Christian Rei, chovatel pyrenejských horských psů z Francie, se předvedla Exi, Breese a Bélle, z odchovů Baou, Amon a Arandalle. Exa, Amon a Breese obdrželi známku výborná, Bélle navíc s tituly CAJC, BOJ a BOS. Baou a Arandalle dostali známku velmi dobrá. V závěrečných soutěžích získala CHS Apaltasunez první místo a Amon si převzal pohár za klubového junior šampiona - ještě jednou moc děkuji všem zúčastněným za výdrž :-)

Klubová výstavaKlubová výstavaKlubová výstavaKlubová výstavaKlubová výstava

15. července 2018 - Vrh B 6 měsíců

Zleva doprava - Brave, Berénice, Bass, Basco, Bélle, Breese, Brie, Baou

Vrh B 6 měsícůVrh B 6 měsícůVrh B 6 měsícůVrh B 6 měsícůVrh B 6 měsícůVrh B 6 měsícůVrh B 6 měsícůVrh B 6 měsíců

18. dubna 2018 - Klubová výstava 2018

Klubové výstavy, kterou posuzoval specialista pan Richard Capel z Francie, se zúčastnili 4 sourozenci z vrhu A. Všichni dostali známku výborný a skvělý posudek. Amon získal titul r.CAC (8 psů ve třídě), v nabité třídě fen (10 fen ve třídě) se nejlépe umístila Arabella - Výborná 4, Aurora v těsném závěsu za ní, ve výběru šesti nejkvalitnějších ze třídy. Amon navíc splnil podmínky pro udělení titulu Klubový junior šampion. Děkuji všem majitelům za účast! :-)

Klubová výstava 2018Klubová výstava 2018Klubová výstava 2018Klubová výstava 2018Klubová výstava 2018Klubová výstava 2018

7. března 2018 - Nové domovy

Basco, Bass, Baou, Brave a Berénice odjeli do svých nových domovů. Fenky Breese a Brie s námi budou ještě týden. Holky se učí chodit na vodítku a intenzivně se seznamují s hospodářskými zvířaty.

Nové domovyNové domovyNové domovyNové domovy

22. února 2018 - Vakcinace, čipování

Štěňátka absolvovala první jízdu autem, vakcinaci a čipování, třetí odčervení. Seznamují se s prostředím bytu a užívají si společných her s dětmi.

Vakcinace, čipováníVakcinace, čipováníVakcinace, čipování

19. února 2018 - 6 týdnů

Štěňátka dovršila 6 týdnů života. Dny i noci tráví venku, když prší, zaběhnou si pod střechu. Dvůr už je jim malý a pohybují se i po zahradě. Postupně je bereme na louku, kde se jim moc zamlouvá dění, pachy a spousta dalších tvorů ke zkoumání. Zvládají větší kosti (kuřecí hřbety, skelety) a užívají si téměř každodenních návštěv. V týdnu je čeká první jízda autem, očkování a čipování.

6 týdnů6 týdnů6 týdnů6 týdnů

5. února 2018 - 1 měsíc

Šťeňátka oslavila měsíc života. Dny tráví venku, seznamují se s okolím a ostatními zvířecími obyvateli a užívají si četných návštěv. Po prvních příkrmech ve formě libové svaloviny z našich zdrojů (kůzlečí, kuřecí, králičí) a kozího mléka, postupně přecházíme na mleté hovězí s přílohami a zeleninou, neprané dršťky atd. V týdnu je čeká druhé odčervení.

1 měsíc 1 měsíc 1 měsíc

29. ledna 2018 - 22 dní života

Štěňátkům už je 22 dní. Mají za sebou první odčervení, začínají se učit pít z misky (kozí mléko), v týdnu je čekají první masité příkrmy, větší návštěvy a objevování venkovního světa. Byla doplněna fotogalerie.

22 dní života22 dní života

16. ledna 2018 - 9 dní života

Štěňátka rostou doslova před očima, pomalu se chystají otevřít oči a začínají o sobě dávat hlasitě vědět. Týden po jejich narození přišla na svět dvojčata od naší Evelíny.

9 dní života9 dní života9 dní života

7. ledna 2018 - Vrh B

Dne 7.1.2018 porodila Exí 8 silných štěňátek (10 celkem, 2 fenky mrtvě). Máme 5 fenek a 3 pejsky. Poslední (bohužel už mrtvé) štěně jsme se po náročném a vyčerpávajícím porodu rozhodli přivést na svět raději pomocí císařského řezu. Všechna štěňátka jsou rezervovaná.

Vrh BVrh BVrh B

27. prosince 2017 - Poslední dny do porodu

Poslední dny do poroduPoslední dny do poroduPoslední dny do porodu

30. listopadu 2017 - Březost potvrzena

Březost sonograficky potvrzena:-) Narození štěňátek očekáváme v termínu od 3.1.2018 do 7.1.2018. Přijímáme rezervace na štěňátka - již pouze na pejsky.

30. listopadu 2017 - Nové fotografie

Přidány nové fotografie do galerií.

Nové fotografieNové fotografie

6. listopadu 2017 - Krytí

Dne 5.11.2017 a 7.11.2017 proběhlo úspěšně krytí naší Hextry. Více informací v sekci Štěňátka.

KrytíKrytíKrytí

15. října 2017 - Klubová výstava KPP

Na klubové výstavě posuzované specialistou na plemeno (Joao Vasco Pocas, Portugalsko) se předvedla Exa, Amos a z vrhu A Arandalle a Amon. Všichni dostali známku výborný a pěkné posudky - nedostatky potvrzeny, klady také:-) Amos s Exou splnili podmínky pro přiznání titulu Klubový šampion, Arandalle pro Klubovou junior šampionku. Amon navíc s titulem CAC, Amos r.CAC. Byl to opět krásný den se spoustou nádherných pyrenejských horských psů.

Klubová výstava KPPKlubová výstava KPP

20. dubna 2017 - Klubová výstava KPP

Exi získala ocenění V1, CAC, Klubový vítěz, BOS. Naše odchovy, kterým tímto velmi děkuji za účast: Arandalle Apaltasunez - VJ, CAJC, Klubový vítěz mladých, Aurora Apaltasunez - výborná 3, Amon Apaltasunez - výborný 3, Apollon Apaltasunez - dobrý. Amosova dcera Adélka u Horní obory - velmi nadějná 1, BIS BABY. Posuzoval Rafael Escar Tabuena, specialista na PHP ze Španělska.

Klubová výstava KPPKlubová výstava KPPKlubová výstava KPPKlubová výstava KPPKlubová výstava KPP