Chovatelská Stanice Pyrenejských Horských Psů

Novinky a události

11. května 2019 - Štěňátka k rezervaci

V chovatelské stanici z Adršpašsko-teplických skal se narodil vrh A v počtu devíti štěňat. Otcem je náš odchov Amon Apaltasunez, matkou Nicol II Farma Štěkot. V případě zájmu kontaktujte chovatele p.Martina Němce, tel: 777 870 563, www.branaadrspachu.cz

Štěňátka k rezervaci

9. května 2019 - Klubová výstava

Na klubové výstavě v Počátkách vyhrály obě holky svoji třídu. Breese V1, CAJC, Klubový vítěz mladých a nakonec při běhu o BOB porazila sestru a získala i titul BOS. Bélle V1, CAC, Klubový vítěz. Pro mne neuvěřitelné výsledky vzhledem k velké a kvalitní konkurenci a rozhodčímu, který je považován za jednoho z nejpřísnějších vůbec. Do poslední chvíle jsem navíc netušila jestli nastoupí Breese. Vzhledem k nataženému svalu nebo šlaše byla týden před výstavou v klidovém režimu a nepravidelně kulhala. Bélle splnila podmínky pro zisk titulu Klubový junior šampion. Přihlášeno bylo celkem 85 jedinců z deseti zemí.

Klubová výstavaKlubová výstavaKlubová výstavaKlubová výstava

9. května 2019 - Nový člen smečky

Jen pár hodin po klubové výstavě nastal několik let plánovaný a připravovaný okamžik: odjezd směr Francie s cílem dovozu pejska z chovatelské stanice du Hogan des Vents.

Nový člen smečkyNový člen smečkyNový člen smečkyNový člen smečkyNový člen smečkyNový člen smečkyNový člen smečky

27. února 2019 - Konečně jaro

Dočkali jsme se a konečně k nám dorazilo jaro. Zima byla pro nás letos dlouhá a plná ne zcela příjemných zážitků..ale co nic nestojí, za nic nestojí. Také jsme byli nuceni vyřadit z našeho stádečka pár zvířat, která byla bez příčiny agresivní vůči psům. Holky jsme ke konci březosti ovcí z louky stáhli, přece jen napoprvé je to pro psy emočně vypjatá situace a nechtěli jsme riskovat, že budou bez dozoru u porodu (v noci). První mládě ale přijaly jako správné pyrenejky s obrovským nadšením, které bylo ovšem třeba krotit. Především jim vysvětlit, že je třeba od matky udržovat odstup a dát jí klid. To bylo trošku náročné, tak rádi by si jehně přivlastnily. Mrňat už je několik, matky se uklidnily a tak holky mohou nerušeně oblizovat, hlídat a očmuchávat.

Konečně jaroKonečně jaroKonečně jaroKonečně jaroKonečně jaro

9. února 2019 - Užíváme krásnou zimu...

Užíváme krásnou zimu...Užíváme krásnou zimu...Užíváme krásnou zimu...Užíváme krásnou zimu...

6. ledna 2019 - Knihy

Po dlouhé době konečně dorazily dlouho očekávané knihy. Tyto "Bible" všech majitelů a chovatelů pracovních pasteveckých psů nám, pevně doufám, vydají odpovědi na mnoho otázek, které zatím zůstávají nezodpovězeny.

Knihy

23. října 2018 - Klubová výstava

Na klubové výstavě, posuzoval Christian Rei, chovatel pyrenejských horských psů z Francie, se předvedla Exi, Breese a Bélle, z odchovů Baou, Amon a Arandalle. Exa, Amon a Breese obdrželi známku výborná, Bélle navíc s tituly CAJC, BOJ a BOS. Baou a Arandalle dostali známku velmi dobrá. V závěrečných soutěžích získala CHS Apaltasunez první místo a Amon si převzal pohár za klubového junior šampiona - ještě jednou moc děkuji všem zúčastněným za výdrž :-)

Klubová výstavaKlubová výstavaKlubová výstavaKlubová výstavaKlubová výstava

5. října 2018 -

Holkám je devět měsíců. Na pastvině už jsou v podstatě nonstop. Máme za sebou první náročnější období - říje, kdy bylo třeba jejich chování trošku korigovat (udržovat respekt a odstup od zvířat, především samců). Navykání na své chráněnce proběhlo bez nejmenších problémů, a to se mezi trvalé obyvatele pastviny přidal i náš dvorní králík Šimon. Breese je od první chvíle perfektní, Bélle potřebuje ještě dost času na to, aby vyrostla ze štěněcího "prdlecího" období a začala brát věci vážně. Naštěstí má kolem sebe dost objektů, kde svoji veselou a neustále poňoukající náladu může vybít. Také ji je třeba stále vysvětlovat, že potravu si může před zvířaty hájit v misce, ne několik metrů okolo ní. I když jsou to jen takové bububu akce, nesmí si je zakódovat jako správné. Letní bouře zvládaly holky také bez problémů (důsledně jsme stahovali z jejich dosahu Amose s Exou, kteří už mají naučené nesprávné chování). Během léta jsme měli několik návštěv a nakontaktovali se na další lidi, kteří by rádi vrátili pastevecká plemena tam, kde vznikla - ke stádu. Získali jsme spousty dalších zkušeností a poznatků, z nichž vyplývá jedno - není to snadné, obzvlášť na začátku a zde, kde tradice užívání pasteveckých psů byla na dlouho přerušena spolu s vymýcením velkých šelem. Za sebe ale říkám - je to krásné. A co nic nestojí, za nic nestojí. Mimochodem - přestože ze dvou psů jsou 4, z toho dvě štěňata, nevíme co jsou to rozhrabané trávníky (tendence samozřejmě jsou, ale stačilo odmala důsledně netolerovat jakékoliv hrabání), rozkousané boty, vytí, nadměrné štěkání a další jiné problémové chování. Přestože psy už v podstatě neučím žádné povely, jsou ovladatelní a bezproblémoví i na společných psích procházkách, kterých se rádi účastníme.

Obě holky vyrostly bez sebemenších potíží (i když i to, tedy průběh růstu, je do jisté míry ovlivněno geneticky a pohlavím) na syrové stravě typu "co dům dal" (u Breese s výpadkem čtyř měsíců, kdy byla v novém domově), doplněné spoustou neomezeného pohybu. Strava, dokud rostly intenzivně, sestávala především z masitých jehněčích a kůzlečích kostí, kozího mléka, mletého kuřecího, vajec, otrub, vloček a tvrdého pečiva. Krmení probíhá na pastvině (mimo stádo), zatím dvakrát denně s hlavní dávkou večer. Nejsem si ale jistá, jestli toto nepřehodnotím, vzhledem k tomu, že se soumrakem a v noci jsou holky nejaktivnější, zatímco dopoledne většinou odpočívají.

15. července 2018 - Vrh B 6 měsíců

Zleva doprava - Brave, Berénice, Bass, Basco, Bélle, Breese, Brie, Baou

Vrh B 6 měsícůVrh B 6 měsícůVrh B 6 měsícůVrh B 6 měsícůVrh B 6 měsícůVrh B 6 měsícůVrh B 6 měsícůVrh B 6 měsíců

14. července 2018 - Breese

Hrou osudu se k nám navrátila fenka Breese. Její majitelka bohužel vážně onemocněla. Holky bez sebe nedají ani ránu a celá smečka zase o něco ožila. Breese už s námi zůstane.

BreeseBreeseBreeseBreese

18. dubna 2018 - Klubová výstava 2018

Klubové výstavy, kterou posuzoval specialista pan Richard Capel z Francie, se zúčastnili 4 sourozenci z vrhu A. Všichni dostali známku výborný a skvělý posudek. Amon získal titul r.CAC (8 psů ve třídě), v nabité třídě fen (10 fen ve třídě) se nejlépe umístila Arabella - Výborná 4, Aurora v těsném závěsu za ní, ve výběru šesti nejkvalitnějších ze třídy. Amon navíc splnil podmínky pro udělení titulu Klubový junior šampion. Děkuji všem majitelům za účast! :-)

Klubová výstava 2018Klubová výstava 2018Klubová výstava 2018Klubová výstava 2018Klubová výstava 2018Klubová výstava 2018

8. března 2018 - Nové domovy

Všechna štěňátka jsou ve svých nových domovech. Zůstává s námi fenka Bélle :-)

7. března 2018 - Nové domovy

Basco, Bass, Baou, Brave a Berénice odjeli do svých nových domovů. Fenky Breese a Brie s námi budou ještě týden. Holky se učí chodit na vodítku a intenzivně se seznamují s hospodářskými zvířaty.

Nové domovyNové domovyNové domovyNové domovy

22. února 2018 - Vakcinace, čipování

Štěňátka absolvovala první jízdu autem, vakcinaci a čipování, třetí odčervení. Seznamují se s prostředím bytu a užívají si společných her s dětmi.

Vakcinace, čipováníVakcinace, čipováníVakcinace, čipování

19. února 2018 - 6 týdnů

Štěňátka dovršila 6 týdnů života. Dny i noci tráví venku, když prší, zaběhnou si pod střechu. Dvůr už je jim malý a pohybují se i po zahradě. Postupně je bereme na louku, kde se jim moc zamlouvá dění, pachy a spousta dalších tvorů ke zkoumání. Zvládají větší kosti (kuřecí hřbety, skelety) a užívají si téměř každodenních návštěv. V týdnu je čeká první jízda autem, očkování a čipování.

6 týdnů6 týdnů6 týdnů6 týdnů

5. února 2018 - 1 měsíc

Šťeňátka oslavila měsíc života. Dny tráví venku, seznamují se s okolím a ostatními zvířecími obyvateli a užívají si četných návštěv. Po prvních příkrmech ve formě libové svaloviny z našich zdrojů (kůzlečí, kuřecí, králičí) a kozího mléka, postupně přecházíme na mleté hovězí s přílohami a zeleninou, neprané dršťky atd. V týdnu je čeká druhé odčervení.

1 měsíc 1 měsíc 1 měsíc

29. ledna 2018 - 22 dní života

Štěňátkům už je 22 dní. Mají za sebou první odčervení, začínají se učit pít z misky (kozí mléko), v týdnu je čekají první masité příkrmy, větší návštěvy a objevování venkovního světa. Byla doplněna fotogalerie.

22 dní života22 dní života

16. ledna 2018 - 9 dní života

Štěňátka rostou doslova před očima, pomalu se chystají otevřít oči a začínají o sobě dávat hlasitě vědět. Týden po jejich narození přišla na svět dvojčata od naší Evelíny.

9 dní života9 dní života9 dní života

7. ledna 2018 - Vrh B

Dne 7.1.2018 porodila Exí 8 silných štěňátek (10 celkem, 2 fenky mrtvě). Máme 5 fenek a 3 pejsky. Poslední (bohužel už mrtvé) štěně jsme se po náročném a vyčerpávajícím porodu rozhodli přivést na svět raději pomocí císařského řezu. Všechna štěňátka jsou rezervovaná.

Vrh BVrh BVrh B

27. prosince 2017 - Poslední dny do porodu

Poslední dny do poroduPoslední dny do poroduPoslední dny do porodu

30. listopadu 2017 - Březost potvrzena

Březost sonograficky potvrzena:-) Narození štěňátek očekáváme v termínu od 3.1.2018 do 7.1.2018. Přijímáme rezervace na štěňátka - již pouze na pejsky.

30. listopadu 2017 - Nové fotografie

Přidány nové fotografie do galerií.

Nové fotografieNové fotografie

6. listopadu 2017 - Krytí

Dne 5.11.2017 a 7.11.2017 proběhlo úspěšně krytí naší Hextry. Více informací v sekci Štěňátka.

KrytíKrytíKrytí

15. října 2017 - Klubová výstava KPP

Na klubové výstavě posuzované specialistou na plemeno (Joao Vasco Pocas, Portugalsko) se předvedla Exa, Amos a z vrhu A Arandalle a Amon. Všichni dostali známku výborný a pěkné posudky - nedostatky potvrzeny, klady také:-) Amos s Exou splnili podmínky pro přiznání titulu Klubový šampion, Arandalle pro Klubovou junior šampionku. Amon navíc s titulem CAC, Amos r.CAC. Byl to opět krásný den se spoustou nádherných pyrenejských horských psů.

Klubová výstava KPPKlubová výstava KPP

21. června 2017 - První rok

V sobotu 17.6.2017 oslavila štěňata z vrhu A první narozeniny. Mám radost, že se všechna dostala ke skvělým majitelům :-)

První rok

20. dubna 2017 - Klubová výstava KPP

Exi získala ocenění V1, CAC, Klubový vítěz, BOS. Naše odchovy, kterým tímto velmi děkuji za účast: Arandalle Apaltasunez - VJ, CAJC, Klubový vítěz mladých, Aurora Apaltasunez - výborná 3, Amon Apaltasunez - výborný 3, Apollon Apaltasunez - dobrý. Amosova dcera Adélka u Horní obory - velmi nadějná 1, BIS BABY. Posuzoval Rafael Escar Tabuena, specialista na PHP ze Španělska.

Klubová výstava KPPKlubová výstava KPPKlubová výstava KPPKlubová výstava KPPKlubová výstava KPP

8. listopadu 2016 - Narodila se štěňátka

Dne 8.11.2016 se narodila štěňátka ze spojení Amose a Amandy Údolí Jiráska.

Narodila se štěňátkaNarodila se štěňátkaNarodila se štěňátka

19. srpna 2016 - Fenka Abba v novém domově

Dnes odjela do nového domova fenka Abba. Spolu s volnou Arabellou jsou navyklé na obojek, zvykají si na vodítko a vyráželi jsme na první procházky. Cestu autem na veterinu si především Arabella velmi užívala, kdyby mohla, vystrčí hlavu z okýnka a nechá se ovívat větrem ještě více. Exi přestala kojit až koncem devátého týdne života štěňat, díky čemuž Abba dohnala váhu a z nejmenšího štěněte z vrhu se téměř srovnala s největší Arabellou.

13. srpna 2016 - Štěňátka se rozjela do nových domovů

Štěňátka se rozjela do nových domovů. Týden s námi ještě zůstává fenka Abba a prozatím volná fenka Arabella. V týdnu nás čeká čtvrté odčervení, přeočkování a první procházky městem.

5. srpna 2016 - Poslední společný týden

čeká nás poslední společný týden než se štěňda rozjedou do nových domovů... Jsou to malí, veselí a všudypřítomní pomocníci a už nyní nám je po nich smutno. Máma Exi stále kojí, táta Amos učí jak správně běhat podél plotu a vyštěkávat kolemjdoucí :-)

Poslední společný týdenPoslední společný týdenPoslední společný týdenPoslední společný týden

17. června 2016 - Máme štěňátka

Dne 17.6.2016 Exí porodila 11 štěňátek - 6 fenek a 5 pejsků. Všechna jsou znaková a mají se čile k světu. Exí vše zvládla bez sebemenších potíží a jako správná matka se vzorně stará.

Máme štěňátka

17. dubna 2016 - OČEKÁVÁME NAROZENÍ ŠTĚŇÁTEK - BŘEZOST SONOGRAFICKY POTVRZENA

Ze spojení našeho Amose a Exí. Krytí proběhlo 17.4. - 19.4.2016, předpokládaný datum narození je 15.6.2016.

OČEKÁVÁME NAROZENÍ ŠTĚŇÁTEK - BŘEZOST SONOGRAFICKY POTVRZENA