Chovatelská Stanice Pyrenejských Horských Psů

Ochránce stád

Pyrenejský pes u stáda

Aktuální návrat velkých šelem do našich končin vzbuzuje mezi chovateli zvířat velké emoce a vyvolává bouřlivé diskuze na téma pasteveckých psů a jejich možného využití. Vřele doporučuji všem, kteří to s pořízením ochranných psů myslí vážně, nechoďte pro rady do diskuzí na facebooku! Většina jich je úsměvná, některé pak přímo nebezpečné. Pokud chcete relevantní rady a zkušenosti lidí, kteří takto psy používají desítky let, vystřídaly několikero plemen a jsou kompetentní k předávání know - how, stojí za to přelouskat níže uvedené knihy v anglickém jazyce. Pro ty, co umí francouzsky a zajímá je konkrétně plemeno pyrenejský horský pes, je k dispozici kniha také. Je třeba myslet na to, že pořízením psů to nekončí. Neznamená to, že nám u stáda běhají psi a vyřízeno. Desítky dalších problémů a věcí, které bude třeba řešit přijdou následně. Od soužití vícero psů stejného nebo různého pohlaví, krmení, problémového chování, případných zdravotních komplikací a dalších věcí týkajících se držení a chovu psů. A s tímto už nikdo bez praktických zkušeností poradit nedokáže. Výběr samotného plemene by měl probíhat na míru každému chovateli a jeho potřebám. Ne každé plemeno je vhodné všude a do všech podmínek! Pastevecká plemena se od sebe liší i mírou agrese se kterou pracují, od velmi mírných až po velmi agresivní - každé má své plusy a mínusy.

Zásadní rozdíly potom vychází i z fungování jednotlivých farem. Jinak je třeba aby psi fungovali na farmě se stabilním zázemím a pastvinami, jinak budou fungovat v režimu sezónního přesouvání oplůtků v krajině, jinak na klasické salaši, kde každé ráno odchází s bačou na pastvu a večer se vrací do košáru.

Donekonečna opakovaný blud, že u nás nelze sehnat kvalitní štěně je snadno vyvratitelný samotnými událostmi. Dováží se psy z Německa, Španělska....a ejhle, oni také nefungují, honí ovce a skončí zavření. Pročpak asi? Protože to není jen o psovi, je to z velké míry o schopnosti majitele, jeho ochotě naslouchat radám a řídit se jimi. Také ovšem těm správným radám. Pokud není ani základní snaha si o problematice něco zjisit a donekonečna se kladou dotazy na facebooku, na člověka, který takto koná to hází jasné světlo. Plus dochází postupem času pouze k tomu, že lidé, kteří opravdu něco ví se přestávají postupně diskuzí účastnit úplně.
Výchova a zácvik kvalitního ochranného psa (psů) není snadná a rychlá záležitost. Nepořizujte si pasteveckého psa, pokud vás práce se psy nebaví, nemáte psy rádi nebo nemáte čas se jim věnovat. Pes nemá tlačítko „off“. Při výchově pasteveckého psa platí víc než kde jinde, že je to práce, je třeba znát techniku, mít trpělivost a čas. Výsledky nejsou vidět ihned a přítomnost psů u stáda nerovná se automaticky nulová predace.

Jsme malé rodinné hospodářství, se stabilními pastvinami a s poměrně velkou návštěvností různého lidu (od školek po zájemce o štěňata). Naši psi fungují v takovém režimu, který je pro nás potřebný a vyhovující. Samostatně obývají zázemí zvířat s pastvinou u domu, kde se pohybují zvířata velikostně od kuřat po krávu. Díky jejich přítomnosti mají naše slípky absolutní volnost a prozatím jsme neměli jedinou ztrátu způsobenou škodnou. Podél našeho plotu se pohybují lišky, kuny a nad hlavou zkouší štěstí dravci. S vlky jsme zatím neměli zkušenost, ačkoliv spadáme do vlčí oblasti. Po dodělání bezpečného oplocení budou psi přesouváni na pastvinu k lesu, podle toho, kde je budeme více potřebovat. V našem režimu potřebujeme jak samostatnou funkční jednotku (smečku), kdy se často vídáme jen u krmení, tak přepnutí do režimu návštěvy, kdy psi dokazují svoji náklonnost k lidem a užívají si plné pozornosti. Nemáme potřebu jim v tom nijak bránit, nejsou totiž hloupí a chovají se výrazně jinak, pokud je vpustíme k námi dovedené návštěvě, než kdyby chtěl někdo vlézt za plot bez ohlášení a bez naší přítomnosti. Psi, kteří nemohou být z nějakého důvodu trvale na pastvině bez dozoru, obývají dvůr a zahradu a chrání tak další, neméně důležité prostory.

Zkušenosti, nové poznatky a změny názorů na určité věci jdou v tak rychlém sledu, že pro mne není reálné udržovat je aktuální sepsané na stránce.
Pyrenejský horský pes Pyrenejský horský pes Pyrenejský horský pes

Pyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stádaPyrenejský pes u stáda

Videa