Chovatelská Stanice Pyrenejských Horských Psů

Amos od Zdíkovské stráně

CHOVNÝ PES

Amos od Zdíkovské stráně

Amos - stejně jako Exi - je důkazem toho, že nejlepší věci jsou ty neplánované. Domů jsme si jej přivezli v jeho půl roce věku, takže stejně jako Exi u nás není od štěněte. Lars začínal stárnout a po přestěhování na polosamotu s velkým pozemkem bylo pomalu třeba poohlížet se po hlídací posile. Měla to být ale importovaní fenka..dokud jsme jednou náhodou nepotkali jeho bratra, který shodou okolností žije poblíž. Cestou domů jsem jen tak mezi řečí prohodila, že je ještě na prodej jeho bratr, načež zazněla věta:"No a nechceš se na něj jet podívat?". Naživo mě tehdy Amos dostal, měl všechny znaky, které jsem si u dalšího psa vysnila, v podstatě takový pravý opak jeho dědy Larse. Už tehdy vysoký pes se silnou kostrou, pěkným formátem těla, dlouhým ocasem zakončeným háčkem, přirozeně bílou a hustou srstí, ale především jeho povahou - celý táta Nicolas. Amos je obrovský pes, se stejně velkým srdcem. Je velmi laskavý, milý, věčně usměvavý, dobře naladěný, emotivní. V rámci možností PHP je poslušný, snaží se vyhovět našim přáním. S Exi tvoří nerozlučnou dvojku, díky ní se z pomalého medvídka stala kupa šlach a svalů, která každou chvíli letí tryskem podél plotu. Je to pohodář a pokud zrovna nehlídá, leží na zádech se všemi čtyřmi nahoře a užívá si života.

Po Amosovi jsou dva vrhy štěňat, více však do chovu nezasáhne. Po nelehkém zvažování jsem se rozhodla jej z chovu vyřadit pro jeho slabý pohlavní pud. Amos pochází z inseminace, což jsem při jeho koupi nevěděla, avšak postupně nám jeho chování napovědělo samo. Přestože se dvěma fenami proběhlo vše nakonec úspěšně, na krytí jich za Amosem bylo více, a to nejen z České republiky. Bylo by snadné svést každý neúspěch na nevhodnou dobu krytí ze strany feny, nicméně s něčím takovým si pes se silným pohlavním pudem neláme hlavu. Takový pes nakryje kdykoliv a kdekoliv, to jsou zkrátka fakta. Bohužel Amos není zdaleka jediný a díky nadálému násilnému využívání těchto jedinců v chovu (inseminace) se problém prohlubuje a rozšiřuje. Protože víme kolik času, nervů, energie a peněz stojí cesta za krycím psem a krytí samotné, představa jízdy x set kilometrů do takové nejistoty je šílená, a proto nemíníme totéž připravovat jiným. S inseminací bych nikdy nesouhlasila - jak ze strany nefunkce psa, tak odmítání feny. Díky této zkušenosti vzešel pro nás nový požadavek na výběr krycího psa, a tím je v první řadě silný pohlavní pud a bezproblémové krytí. Protože krása, povaha i cokoli dalšího je poněkud mimo, pokud to není možné předat dál. Na závěr bych ráda dodala, že vyžití inseminace u jedince, který se sám ještě nereprodukoval přirozenou cestou je zakázáno řády klubu, ČMKU i FCI. Plošně se ovšem nedodržuje.

Datum narození: 9. května 2014

Otec: Nicolas de Joli Jaunter (Norsko)Nicolas de Joli Jaunter (Norsko)     Matka: Ema ze Smrkovického sadu (CZ)Ema ze Smrkovického sadu (CZ)

Rodokmen: Zde

Výška: 82 cm, Váha: 67 kg

Výstavy:

Klubový šampion KPP
Výborný 3 (Salvatore Gianonne, F, 7 psů ve třídě)
Výborný 1, CAC (Elina Haapaniemi, FIN, 4 psi ve třídě)
Výborný 2, r.CAC (Norbert Gainche, F, 7 psů ve třídě)
Výborný 2, r.CAC (Joao Vasco Pocas, P, 7 psů ve třídě)

Potomci:

11 štěňat s fenou Hextra du Domaine de Maleo
5 štěňat s fenou Amanda Údolí Jiráska

Zdravotní vyšetření:

HD A, ED 0/0, PL 0/0

Galerie:

Amos od Zdíkovské stráněAmos od Zdíkovské stráněAmos od Zdíkovské stráněAmos od Zdíkovské stráněAmos od Zdíkovské stráněAmos od Zdíkovské stráněAmos od Zdíkovské stráněAmos od Zdíkovské stráněAmos od Zdíkovské stráněAmos od Zdíkovské stráněAmos od Zdíkovské stráněAmos od Zdíkovské stráněAmos od Zdíkovské stráněAmos od Zdíkovské stráněAmos od Zdíkovské stráně