Chovatelská Stanice Pyrenejských Horských Psů

Štěňátka

Bélle Apaltasunez x

Bélle Apaltasunez

Plánovaný vrh jaro/léto 2022Berte prosím v úvahu, že rezervaci v chovatelské stanici ze které byste rádi štěňátko získali, je třeba provést opravdu včas.

Máte zájem o štěně od nás?

Prosím, pročtěte si stránku Náš chov, prohlédněte si fotografie. Seznamte se s naší filosofií, stylem života našich psů a s podmínkami odchovu Vašeho štěňátka. Splňujeme-li to, co hledáte, budeme se těšit na osobní setkání:-)

Proč je pro nás pyrenej nej?

 • Je to výborný, aktivní a razantní hlídač, přes kterého nikdo dobrovolně neprojde. Zároveň je pro něj kousnutí akcí nejvyšší nouze. Nemusíme se tedy bát, že když se nedopatřením na pozemek někdo dostane (je třeba počítat se všemi situacemi), bude pokousán nebo dokonce potrhán psem. Bude zastaven, zablokován a bude muset vyčkat, než se objeví majitel a situaci vyřeší.
 • Přes plot nekompromisní, v momentě kdy návštěvu vpustíme dovnitř a uvítáme, očichají, případně se nechají pomazlit a jdou si svou cestou. Není třeba je zavírat.
 • Mimo svůj pozemek jsou velmi tolerantní, klidní, nad věcí. Pokud se nejedná o obranu samotného majitele, v podstatě nic moc neřeší a jdou si svou cestou.
 • Toho, kdo k nám jezdí častěji (širší rodina, přátelé) ohlásí štěkotem, ale pustí dovnitř. Nemusíme tedy ke každé očekávané návštěvě vybíhat ven a vpouštět ji.
 • Jsou klidní, vyrovnaní, veselí, usměvaví a nad věcí.
 • Jsou to nádherní psi, přesto k jejich krásnému vzhledu není třeba žádného koupání, fénování a dalšího. Stačí pročesávat. Špína uschne a opadá.
 • Přesto, jak mohou být obrovští, jsou to psi atletické stavby těla. Jsou tedy velmi pohybliví, nejsou nijak těžcí a nemotorní.
 • Běžně neslintají. Ve velkém vedru, námaze a po napití nějaká ta slina samozřejmě vznikne.
 • Vzhledem ke svému původnímu využití jsou to poměrně nežraví psi. Nepřežírají se, množství krmiva, které spotřebují, je vzhledem k jejich velikosti malé. V létě jsou schopni i několik dní nejíst (toto je spíše vlastnost negativní, než si na to člověk zvykne:-)).
 • Jsou to velmi hrdí psi. Nesnesou hrubé zacházení a nátlak.
 • Jsou velmi svobodomyslní. Velmi těžce nesou trvalé uzavření do kotce, ničí je to a nepotřebují to.
 • Jsou to skvělí psi na statek. Ohlídají a zároveň neublíží. Přítomnost zvířat si vyloženě užívají.
 • Mají slabý lovecký pud.

Pokud jste se již plně rozhodli pro koupi štěněte tohoto nádherného plemene, dovoluji si upozornit na jeho možné negativní povahové rysy. Každé psí plemeno nějaké má a je rozhodně třeba je znát a počítat s nimi dopředu. Nemusí se projevit vůbec, mohou se projevit neparně, ale i velmi silně.

 • Pyrenejský pes je pes strážní, štěká. Vzhledem k jeho původnímu využití, tendence hlasitě oznamovat okolí, že tento prostor je jím hlídaný, roste s blížícím se soumrakem. Jeho hlas není nepříjemný, ale je velmi silný. Neštěká zbytečně, ale když už vyhodnotí, že je třeba hlídat, dělá to s velkým nasazením. Především v hustší zástavbě může tato vlastnost znamenat problém.
 • Někteří jedinci velmi rádi hrabou. Zvláště pokud se pes nudí, je schopný zahradu přetvořit v oraniště. Nemusí být ničitelští schválně, při obraně pozemku ale moc neberou ohledy na ostrůvky okrasných květin, nebo vysázený živý plot, který potřebuje zakořenit. Jejich váha a kadence u plotu způsobí své.
 • Pyrenejský horský pes je pastevecký pes každým coulem. Prosím, opravdu nepočítejte s tím, že si budete užívat společných výletů bez vodítka, kdy na zavolání pes okamžitě přibíhá. Ano, můžete mít štěstí na jedince, který se bez vodítka může relativně spolehlivě pohybovat, jsou tací. Rozhodně se ale nejedná o poslušnost, která se dá naučit na cvičišti. Je to povahový rys, žádaná vlastnost pasteveckých psů – jak by Vás mohl ochránit, pokud on cítí nebezpečí a na povel se k němu otočí zády a běží se schovat? V žádném případě nechci říct, že se pyrenej bez vodítka nehne, ALE je třeba být neustále v pozoru, znát okolí, předvídat a psa zajistit dříve, než zbystří on.
 • Pyrenejského horského psa nelze vlastnit bez dostačujícího oplocení. Jako další pastevecká plemena, i on má sklony k rozšiřování svého teritoria. U některých jedinců může tato vlastnost vyústit (opět zvláště pokud není dostatečně zaměstnáván a nudí se) v cílené úniky z pozemku. A pokud už na to dojde, dokáží být velmi cílevědomí a vynalézaví. Podhrabávání, přeskoky, rozplétání pletivových ok. Povětšinou obejdou větší rajón kolem svého bydliště a vrací se zpět, což ovšem nic nemění na tom, že toto nelze připustit a ponechat jen tak.
 • Pyrenej je při obraně svého teritoria, svých lidí nesmírně odvážný pes, pokud vyhodnotí jako nebezpečí blížící se vlak nebo kamion, bohužel nemá problém se mu postavit. Myslete na to.
 • Pyrenejského horského psa je třeba důkladně socializovat. Je to pes s vrozenou nedůvěrou k cizím lidem, novým věcem a situacím, což opět logicky vyplývá z jeho funkce ochránce stáda a příslušnosti ke starobylým plemenům psů. Chování v neznámých situacích může být umocněno jejich vysokou citlivostí a vnímavostí. Pyrenej neustále vše monitoruje, tudíž si všímá věcí, které jiná plemena psů vůbec neberou v potaz. Socializovat je třeba důkladně, ale přirozeně. Přirozeně a „jen tak mimochodem“ mladého psa seznamovat s různými místy, dopravními prostředky, situacemi, zvuky, povrchy atd.