Pirineus du Hogan des Vents

Piri je zhmotněním několikaletého chovatelského plánu. Od prvního objevení existence chovatelské stanice du Hogan des Vents bylo jasné, že krev z této linie do našeho chovu potřebujeme přilít. Psi v této stanici jsou reální ochránci stáda před šelmami, rodí se, žijí a umírají v něm. Přesto jsou svým chovatelem a pastýřem v jednom vedeni s nesmírnou láskou, citem a umem. Mimo toto je mi velmi sympatický přístup chovatele k chovu psů. S jeho názory naprosto souhlasím a jsem ráda, že se ještě takový přístup k chovu dá dnes najít. Štěňata se rodí buď u chovatele v domě nebo přímo ve stáji, a to i v zimních měsících. Nepoužívá infralampy ani jiné vyhřívání, postarat se musí matka. Na jejích mateřských schopnostech závisí počet přeživších štěňat. Mateřské vlastnosti jsou také jedním z kritérií výběru psů do dalšího chovu - pochopitelně. Tady ale reálně. V reálně funkčním chovu si nikdo nemůže dovolit držet, natož chovat na špatném psu. Výběrových kritérií je samozřejmě více, například štěkot, odvaha, ovladatelnost, pohyblivost atd. Dr.Mathieu Mauries vydal v roce 2016 354 stránkovou publikaci s názvem "Le Montagne des Pyrénées - Chien de protection de tropeaux", kterou jsem si pro své účely nechala přeložit do českého jazyka, což byla jedna z mnoha nemalých, avšak podstatných investic do chovu.

  


Piri je velmi silná osobnost. Je to klidný, inteligentní pes, s vyvinutým smyslem pro fungování smečky. Štěká málo, jen pokud je to opravdu nutné. Je citlivý na dění ve stádě, hodně "řeší" a bere věci vážně. Vůči cizímu je rezervovaný do prozkoumání situace. Má silné ochranitelské pudy. Dobře a s chutí kryje. Potomkům předává především výborný pigment a jeho typ hlavy.

Pirineus je bohužel jedním z posledních psů z chovu Dr. Mathiua Mauriese, které je možné použít k chovu pod FCI. Díky úporné snaze některých přejících chovatelů, tento chovatel s chovem pod FCI skončil a odešel pod jinou organizaci. V žádném případě mu nebyl udělen jakýkoliv zákaz chovu, toto jsou pouhé lži šířející se se záměrem poškodit jej a jeho odchovy.

import Francie

Datum narození: 22. ledna 2019


Otec: Hagakan du Hogan des Vents (F)
Matka: Mirabelle du Hogan des Vents (F)


Výška: 78 cm, Váha: 55 kg

Výstavy

  • Velmi nadějný 1 (Alain Pécoult)
  • Výborný 1, Vítěz třídy, Krajský vítěz (Karel Hořák)
  • Výborný 2, r.CAC (Olga Dolejšová, 10 psů ve třídě)

Potomci

  • Vrh CH from Pyrlandia (Slovensko) - 6 štěňat s fenou Amie Linelle from Pyrlandia
  • Vrh B z Adršpašsko-teplických skal - 11 štěňat s fenou Nicol II Farma Štěkot
  • Vrh E Apaltasunez - 13 štěňat s fenou Breese Apaltasunez
  • Vrh F Babylon Bohemia - 10 štěňat s fenou Belinda Babylon Bohemia
  • Vrh F Apaltasunez - 10 štěňat s fenou Cindarella Apaltasunez
  • Vrh v CHS de l´Ours Perlé (Belgie) - 4 štěňata s fenou Reina de la Bergerie des Reinés
  • Vrh A Gijaho - 6 štěňat s fenou Flori Alisanne from Pyrlandia

Zdravotní vyšetření

HD B, ED 0/0, PL 0/0, OCD negativní, DM clear, DNA profil